Sıkça Sorulan Sorular


Aşağıdaki listeye sizden gelecek sorular doğrultusunda eklemeler yapılacaktır. Bu sayfada sorunuza cevap bulamaz iseniz yenilenen
"Nasıl Başvurulur" sayfamızı okumanızı tavsiye ederiz. 

 • Katılımcı portalına kayıt sırasında girilen alanların hangileri PIC no girince başvuru formuna otomatik gelmektedir?

İki ortam arasındaki bağlantılı alanları öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.
URF - Katılımcı Portalı Kaydı ile Başvuru Formu Arasındaki Bağlantılı Alanlar

 • Kayıt sırasında son sayfadaki "Program Specific Information" listesinde Erasmus+ görünmüyor, ne yapabilirim?
  veya
  MO (Modify Organization) sırasında "Choose Your Framework Programme" radyo butonu içinde Erasmus+ seçeneği yok, ne yapabilirim?
Böyle bir durumda iseniz çıkış (Log out) yapınız, ardından tarayıcınızı kapatıp yeniden açınız ve aşağıdaki adrese giderek yeniden giriş (Log in) yapınız, bu kez kayıt sırasında veya My Organizations listesindeki kaydınıza MO (Modify Organization) işlemi yaparken Erasmus+'ı seçebileceksiniz.

http://ec.europa.eu/education/participants/portal/desktop/en/organisations/register.html

Görüldüğü gibi yukarıdaki adreste ‘ec.europa.eu’ ifadesinden sonra ‘education’ yazmaktadır (‘research’ değil), mutlaka bu adresten giriş yapılmalıdır.


 • Başvuru formunda PIC numaramı girdiğimde kuruluş tipi olarak "Diğer (Other)" görünüyor, ne yapmalıyım?
PIC numarasını evvelce almış olanlar da PIC numaralarını değiştirmeye gerek olmaksızın kayıtlarına yönelik pek çok bilgiyi değiştirebilecekleri gibi kuruluş tiplerini de değiştirebilirler, böylece başvuru formunda 'other' görünmesine engel olmuş olurlar. Bunu yapmak için; "My Organizations" kısmında kuruluşlarına ait kaydın sağ tarafındaki MO (Modify Organization) tuşuna basarak açılacak ekranın sol alt köşesinde bulunan "Choose Your Framework Programme" radyo butonu içinde Erasmus+ seçince yenilelen ekranın üst menüsünde en sağda belirecek EAC (LEAR tuşunun sağ tarafında beliriyor) tuşuna basarak kuruluş tiplerini seçebilirler ve "Update Your Data" tuşuna basarak bilgilerini bu şekilde güncelleyebilirler. Güncelleme işlemi bittikten sonra kaydınızı tekrar görüntülediğinizde "EAC" bağlantısının tekrar görünmemesinin önemi yoktur, bilgi sistemde kayıtlıdır.

 • Başvuru formunun bütçe bölümünde "I.3 Kurumsal Destek" kısmında, Program Rehberinde belirlenmiş günlük sabit oranın yarısı geliyor. Ne yapabilirim?

Başvuran kuruluş eğer bölgesel/ulusal düzeyde kamu kurumu, bölgeler birliği, kar amacı güden bir kuruluş ise Program Rehberinde yazan miktarın yarısı verilecektir. Ancak başvuran kuruluş yerel düzeyde bir kamu kurumu ise Program rehberinde belirtilen miktar verilecektir. Başvuru formunun C.1.1 bölümünde profilinizi belirlerken aşağıdaki soruya verdiğiniz cevap bu konuda belirleyici olacaktır:

Kuruluşunuz hangisidir? Bölgesel/ulusal düzeyde bir kamu kurumu; bir bölgeler birliği; Avrupa Karasal İşbirliği Gruplandırması; ya da Kurumsal Sosyal Sorumluluk konusunda faaliyet gösteren ve kâr amacı güden yapı/ kuruluş


Yukarıdaki soruya “Evet” şeklinde cevap verdi iseniz "I.3 Kurumsal Destek" kısmı için Program rehberinde belirtilen sabit oranın yarısı gelecektir. Ancak, örneğin "Yerel" bir Kamu kuruluşu (Kaymakamlık, İl Müdürlüğü, Belediye, Okul, Üniversite, vs.)  iseniz yukarıdaki soruyu "Hayır" olarak işaretlemeniz hibe tutarınızın yarıya indirilmesini engelleyecektir.

 • Türkiye’den katılacak katılımcılarım için yolculuk maliyeti talep etmek istemiyorum. Ancak “I.1 Yolculuk” bölümünde talepte bulunmadığım zaman form hata veriyor, veya 0-99 Km seçeneğini seçince boş geliyor ve toplam hesaplanmıyor. Ne yapabilirim?
Yolculuk” kısmında Türk katılımcılarınız için 0-99 km seçeneğine tıklarsanız form "Toplam" kısmını hesaplayamayacaktır. Başvuru aşamasında öngöremediğiniz bir durum olabileceği için, Türk katılımcılarınız için de yolculuk maliyeti talep etmenizi öneriyoruz. Yakın bir ilden faaliyetin gerçekleşeği yere geleceklerse en az dilim olan 10-99 km seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece toplam seyahat tutarı otomatik hesaplanacaktır.

 

 • Katılımcı Portalı (URF)’na yüklememiz gereken Finansal Tanımlama Formunda Account Name kısmına ne yazacağız?

Hesap sahibi kim ise onun ismi yazılacaktır. Örneğin: Başvuran resmi olmayan bir gençlik grubu ise Yasal temsilcinin adı soyadı, başvuran bir dernek ise, derneğin adı yazılacaktır.

 • Katılımcı Portalı (URF)’na yüklememiz gereken Finansal Tanımlama Formunu bankadan yetkili birine imzalatamadım. Ne yapmam gerekir?

Bu durumda hesap cüzdanınızın veya hesap açtırdığınıza dair dekontun fotokopisini tarayıcıdan geçirip katılımcı portalına döküman ekleme kısmından ekleyebilirsiniz.

 • "J.2.1 Toplam Proje Hibesi" kısmında yeralan "Talep Edilen Hibe" kutusuna ne yazacağız?
Bu kutuya "Hesaplanan Hibe" kutusunda otomatik çıkan rakamı yazabilirsiniz. Yani talep edilen hibe ile hesaplanan hibe aynı olacaktır.

--- GENÇLİK DEĞİŞİMLERİNE YÖNELİK SIK SORULAN SORULAR ---


 • Faaliyetim Gençlik Değişimi olacak. Ön Hazırlık Ziyareti (ÖHZ) yapmak istiyorum. ÖHZ faaliyetimi başvuru formunda hangi bölüme yazacağım?

Başvuru Formunun "F. Hazırlık" Bölümünde ÖHZ (Tarih, yer vs.)  ile ilgili bilgileri yazmanız gerekiyor. Ayrıca, “G.1 Faaliyet Detayları” bölümünde ana faaliyetinizi (yani Gençlik Değişimi faaliyetinizi) girerken ön hazırlık ziyaretini de bu tabloya işlemelisiniz. Bir örnekle açıklayalım: 8 gün sürecek ana faaliyetiniz (Gençlik Değişimi) ve 2 gün sürecek ön hazırlık ziyaretiniz olacak. “G.1 Faaliyet Detayları” tablosunu aşağıdaki şekilde doldurmalısınız. 


Akış no 1: ÖHZ için, Akış no 2: ÖHZ için, Akış no 3: ÖHZ için,  Akış no 4: Ana faaliyet (Gençlik Değişimi) için,  Akış no 5: Ana faaliyet (Gençlik Değişimi) için, Akış no 6: Ana faaliyet (Gençlik Değişimi) için

 • Bütçe kısmında Gençlik Değişimleri faaliyetim için Bireysel Destek kısmı “0.00” olarak geliyor. Neden olabilir?

Gençlik Değişimlerinde bireysel destek kalemi karşılanmamaktadır. Dolayısıyla faaliyetinizi "G.1 Faaliyetin Detayları" kısmında Gençlik Değişimi olarak seçtiyseniz, Bireysel Destek kısmının “0.00” olarak gözükmesi normaldir.

 • Başvuru formunun "I. Bütçe" bölümünde yolculuk masraflarımızı talep ederken başvuranın ülkesindeki katılımcılarında yolculuk masrafını talep edebilir miyim?

Başvuran kuruluşun katılımcılarının da yolculuk masrafını talep edebilirsiniz.

 • Başvuran kuruluş olarak (Örneğin Türkiye’den bir kuruluş) kendi ülkemin katılımcıları için yolculuk masrafını talep etmek istiyorum. Ancak “I. 1 Yolculuk” bölümüne elle birşey yazamıyorum. Başvuran kuruluş olarak katılımcılarımın yolculuk masraflarını nasıl talep edeceğim?

“G.1 Faaliyetin Detayları” bölümünde başvuran kuruluşun ülke isminin girilmiş olması gerekir. Bu kısmı doldurduktan sonra “I.1 Yolculuk” kısmına kendi ülkenizin satırı otomatik olarak gelecektir. Şöyle ki: Türkiye’den başvuran bir kuruluş, faaliyeti Türkiye'de gerçekleşecek ise, aşağıdaki tablodaki gibi dolduracaktır. Gönderen Ülke ve Gidilecek Ülke kısmına Türkiye girdikten sonra bütçe kısmına 3. Akış No olarak gelecektir. Yani Türkiye’den katılacak katılımcılarınızı aşağıdaki gibi "G.1 Faaliyetin Detayları" tablosuna giriniz, aksi halde “I.1 Yolculuk” kısmında talep edemezsiniz.Akış no 1: ÖHZ için, Akış no 2: ÖHZ için, Akış no 3: ÖHZ için,  Akış no 4: Ana faaliyet (Gençlik Değişimi) için,  Akış no 5: Ana faaliyet (Gençlik Değişimi) için, Akış no 6: Ana faaliyet (Gençlik Değişimi) için

 • Gençlik Değişimleri faaliyetine başvuru yapacağım. Türkiye’den katılacak katılımcılarım için yolculuk maliyeti talep etmek istemiyorum. Ancak “I.1 Yolculuk” bölümünde talepte bulunmadığım zaman form hata veriyor. Ne yapabilirim?

Gençlik Değişimlerinde Türkiye’den katılacak katılımcılarınız için de yolculuk masrafı talep etmeniz gerekmektedir. “I.1 Yolculuk” kısmında Türk katılımcılarınız için 0-99 km seçeneğine tıklarsanız form "Toplam" kısmını hesaplayamayacaktır. Başvuru aşamasında öngöremediğiniz bir durum olabileceği için, Türk katılımcılarınız için de yolculuk maliyeti talep etmenizi öneriyoruz. Yakın bir ilden faaliyetin gerçekleşeği yere geleceklerse en az dilim olan 10-99 km seçeneğini seçebilirsiniz.

 • ÖHZ konaklama masrafımı başvuru formunda nerede talep edeceğim?

“I.6 İstisnai Maliyetler” kısmında talep edeceksiniz. Ancak hatırlatmak isteriz, ÖHZ masraflarından sadece konaklama masrafını “I.6 İstisnai Maliyetler” kısmında talep ediyorsunuz, ÖHZ yolculuk masraflarınızı "I.1 Yolculuk" kısmında talep edeceksiniz.

 • I.6 İstisnai Maliyetler kısmında 2. bir satır açtığım zaman uyarı veriyor. Birden fazla istisnai maliyet talebim olacaksa bunu nasıl yazacağım?

“I.6 İstisnai Maliyetler” kısmında faaliyet başına tek satır açılır. Yani eğer bir faaliyet yapacaksanız (Örn. Gençlik Değişimleri) sadece bir adet satır açılır. Ancak birden fazla istisnai maliyet talep edebilirsiniz. Bu durumda tek bir kutuya talebinizi yazmanız ve aşağıdaki kutuda bunu açıklamanız yeterli olacaktır. Aşağıda bir örnek verilmiştir:

 

 • Gençlik değişimi faaliyetim için lider sayısını başvuru formunda nerede göstermeliyim?

"G.1 Faaliyetin Detayları" kısmında yeralan A1 tablosunda faaliyetinizi "Gençlik değişimleri" olarak seçtikten sonra, "Refakatçiler" isimli kutucuğa yazmalısınız.