Nereden Başlamalıyım?

“Nereden Başlamalıyım?” aracı, Erasmus Programı altında yer alan faaliyetlerden hangilerinin size uygun olduğunu belirlemeniz amacıyla hazırlanmıştır.

Öğrenciyim


Öğrenme hareketliliği faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu faaliyetler kapsamında:

Ön lisans, lisans,  yüksek lisans veya doktora programınız süresince 12 ay’a kadar üniversitenizin ortaklık anlaşmaları çerçevesinde yurtdışında bir üniversitede öğrenme hareketliliği faaliyeti veya kendi bulacağınız veya üniversitenizin sunduğu imkânlar çerçevesinde yurtdışında bir işletmede/iş yerinde 12 ay’a kadar staj faaliyeti gerçekleştirebilirsiniz. Bu faaliyetlere katılım öğrencisi olduğunuz yükseköğretim kurumu/üniversite tarafından sağlanmaktadır. Faaliyetlerden yararlanmak ve faaliyetler hakkında bilgi almak için üniversitenizin Erasmus koordinatörlüğüne başvurabilirsiniz.

Erasmus+ “Ortak Yüksek Lisans Dereceleri” programlarına başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak için “Yüksek Lisans Öğrencileri Kredi Garantisi” programı kapsamında uygun koşullarda banka kredisi kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Jean Monnet faaliyetlerinden faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Üniversitede ders veriyorum


Ders verme ve eğitim alma faaliyetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu faaliyetlere katılım personeli olduğunuz yükseköğretim kurumu/üniversite tarafından sağlanmaktadır. Faaliyetlerden yararlanmak ve faaliyetler hakkında bilgi almak için üniversitenizin Erasmus koordinatörlüğüne başvurabilirsiniz.

Erasmus+ “Ortak Yüksek Lisans Dereceleri” programlarında misafir öğretim personeli olarak yer alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Key Action 2 (KA2) projelerinde proje koordinatörü olabilirsiniz. KA2 projeleri başvuruların Brüksel’e veya ilgili ülkedeki ulusal ajansa yapılmasına bağlı olarak merkezî ve ülke merkezli olarak ayrılmaktadır. Yükseköğretim alanında ülke merkezli KA2 projelerinden olan “Stratejik Ortaklıklar” hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Yükseköğretim alanında yapılabilecek merkezî KA2 projelerinden olan “Bilgi Ortaklıkları” hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Jean Monnet faaliyetlerine dahil olabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Üniversitede idari personel olarak çalışıyorum


Personel eğitim alma faaliyetinden yararlanabilirsiniz. Bu faaliyete katılım personeli olduğunuz yükseköğretim kurumu/üniversite tarafından sağlanmaktadır. Faaliyetten yararlanmak ve bilgi almak için üniversitenizin Erasmus koordinatörlüğüne başvurabilirsiniz.

Yükseköğretim kurumuyum


Erasmus+ programına katılmak, KA1 ve KA2 faaliyetlerinden yararlanabilmek için Yükseköğretim Kurumları için Erasmus Beyannamesi (Erasmus Charter for Higher Education-ECHE) almanız gerekmektedir. Beyanname aldıktan sonra Erasmus+ kapsamında yükseköğretime yönelik faaliyetlere koordinatör veya ortak olarak katılabilirsiniz. Yapılabilecek faaliyetler hakkında bilgi almak üzere tıklayınız.

Yükseköğretim alanında faaliyet gösteren bir tüzel kişiliğim


Öğrenci ve personel hareketliliği gerçekleştirecek yükseköğretim kurumları ile ortaklık (konsorsiyum) kurarak yükseköğretim kurumlarına lojistik destek sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Yükseköğretim kurumları ile işbirliği/ortaklıklar oluşturarak KA2 projelerine dahil olabilirsiniz. KA2 projeleri başvuruların Brüksel’e veya ilgili ülkedeki ulusal ajansa yapılmasına bağlı olarak merkezî ve ülke merkezli olarak ayrılmaktadır. Yükseköğretim alanında ülke merkezli KA2 projelerinden olan “Stratejik Ortaklıklar” hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Yükseköğretim alanında yapılabilecek merkezî KA2 projelerinden olan “Bilgi Ortaklıkları” hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.