Erasmus+ Spor Alanında Destekler

Erasmus+ Merkezi Başvuru Spor Destekleri

Erasmus+ Spor Destekleri spor alanında ortaklıklar ile kâr amacı gütmeyen spor etkinlikleri faaliyetlerini içermektedir. Erasmus+ Spor kapsamındaki ortaklık projeleri İşbirliği Ortaklıkları Küçük Ölçekli Ortaklıklar faaliyetlerini kapsamaktadır. Spor alanında ortaklıklar aşağıdaki öncelikler doğrultusunda desteklenmektedir: • Herkes için sağlıklı yaşam tarzlarını teşvik etmek: • Sporda bütünlüğü ve değerleri teşvik etmek: • Sporda ve spor yoluyla eğitimi teşvik etmek: • Sporda şiddetle mücadele ve ırkçılık, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlükle mücadele Erasmus+ Spor alanında Kâr Amacı Gütmeyen Spor Etkinlikleri faaliyeti aşağıdaki öncelikler doğrultusunda desteklenmektedir: • Sporda gönüllülük; • Spor yoluyla sosyal içerme; • Cinsiyet eşitliği de dahil olmak üzere sporda ayrımcılığa karşı mücadele; • Spor ve fiziksel aktiviteye katılımın teşvik edilmesi, Erasmus+ Spor Destekleri başvurusu Yürütüme Ajansı tarafından alınan merkezi bir faaliyettir. Daha detaylı bilgi için Yürütme Ajansı'nın internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz: https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/opportunities/sport_en

Projenin hedef kitlesi kimdir?

Erasmus+ Spor desteklerinin hedef kitlesinde sporla ilgili faaliyeti bulunan kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, sporun yaygınlaştırılması, fiziksel aktivitenin ve sağlıklı yaşamın teşvik edilmesini hedefleyen her türlü kurum kuruluş bulunmaktadır. Sporcular, spor koçları, eğitmenler gibi sporun mesleki boyutunu oluşturan hedef kitleler arasındadır.

Kimler başvuru yapabilir?

Tüzel kişiliği bulunan herhangi bir kurum kuruluş başvuru yapabilmektedir.

Proje süresi ne kadardır?

Erasmus+ Spor Desteklerinde yer alan faaliyetin türüne göre proje süreleri değişiklik gösterebilmektedir. Erasmus+ Program Rehberinden faaliyetlerin teknik detaylarına ilişkin bilgi alabilirsiniz.

Hibe kalemleri nelerdir?

Erasmus+ Spor Destekleri kapsamında hibe talebi başvuru yapılacak faaliyet türüne göre götürü usülü belirlenmiş oranlar doğrultusunda yapılmaktadır. Her bir faaliyet için sunulan bütçe seçenekleri Erasmus+ Program Rehberinde yer almaktadır.

Başvuru tarihleri nelerdir?

Erasmus+ Spor Destekleri kapsamında alınacak 2022 yılı başvuruları için son başvuru tarihi 23 Mart 2022’dir. 

Başvuru Öncesi kayıt işlemleri nasıl yapılır?

Proje başvuruları doğrudan Brüksel’deki Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı'na yapılmaktadır. Başvuru sahibi kurumun Ecas sistemine kayıt yaptırması gerekmektedir.

Başvuru formu nasıl doldurulur?

Başvurular doğrudan Brüksel’deki Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı’na sunulacak olmakla birlikte başvurular Funding and Tenders sayfası üzerinden yapılmaktadır.

Değerlendirme süreci nasıldır?

İçerik değerlendirmesi, Brüksel’deki Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı tarafından Erasmus+ program rehberinde verilen değerlendirme kriterleri üzerinden yapılmaktadır.

Kabul edilen projeler için süreç nasıl işler?

Seçim sonuçları bildirimi ve seçim sonrası süreç Brüksel’deki Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı tarafından takip edilecektir.

Bilinmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

Erasmus+ Spor Destekleri hakkında her türlü bilgi için https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/opportunities/sport_en  sayfasını ziyaret edebilir, sorularınızı EACEA-SPORT@ec.europa.eu adresine yönlendirebilirsiniz.